Migreny: Migrena jak sobie radzić domowe sposoby

Leki są sprawdzonym sposobem zarówno leczenia, jak i zapobiegania migrenom, ale leki to tylko część sukcesu. Ważne jest także, aby dbać o siebie i rozumieć, jak radzić sobie z bólem migrenowym, kiedy już się pojawi. Te same wybory dotyczące stylu życia, które przyczyniają się do ogólnego dobrego stanu zdrowia, mogą również zmniejszyć liczbę występujących migren i złagodzić ból migrenowy. Połączenie leków ze środkami behawioralnymi i stylem życia może być często najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z migrenami.

Znajdź spokojne otoczenie - Przy pierwszych oznakach migreny zrób sobie przerwę i odejdź od tego, co robisz, jeśli to możliwe. Wyłącz światła. Światło i dźwięk mogą nasilić ból migrenowy. Zrelaksuj się w ciemnym, cichym pomieszczeniu. Śpij, jeśli możesz.

Spróbuj terapii temperaturowej - Przykładaj ciepłe lub zimne okłady na głowę lub szyję. Okłady z lodu mają działanie znieczulające, co może osłabić ból. Gorące okłady i poduszki grzewcze mogą rozluźnić napięte mięśnie. Podobne działanie może mieć ciepły prysznic lub kąpiel.

Wypij napój z kofeiną - W niewielkich ilościach sama kofeina może złagodzić ból migrenowy we wczesnym stadium. Kofeina może również wzmocnić działanie przeciwbólowe acetaminofenu (Tylenol, inne) i aspiryny.

Bądź jednak ostrożny - Zbyt częste picie zbyt dużej ilości kofeiny może prowadzić do późniejszych bólów głowy z odstawienia. Z kolei zbyt późne spożywanie kofeiny w ciągu dnia może zakłócać sen, który może mieć wpływ na migreny.

Spokojny sen - Migreny mogą uniemożliwiać ci zasypianie lub budzić cię w nocy. Podobnie, migreny są często wywoływane przez zły sen.

Zmniejsz ilość czynników rozpraszających - Zachowaj sypialnię dla snu i intymności. Nie oglądaj telewizji ani nie zabieraj do łóżka materiałów roboczych. Zamknij drzwi do sypialni. Użyj wentylatora, aby stłumić rozpraszające dźwięki.

Nie staraj się tak bardzo zasnąć - Im bardziej starasz się zasnąć, tym bardziej będziesz się czuł przebudzony. Jeżeli nie możesz zasnąć, czytaj lub wykonuj inną spokojną czynność, aż staniesz się senny.

Prowadź dziennik żywieniowy - Zapisywanie informacji o tym, co jesz i kiedy masz migreny, może pomóc ci znaleźć potencjalne czynniki wyzwalające migreny.
Unikaj pokarmów, które wywołują migreny - Jeżeli podejrzewasz, że pewien pokarm wywołuje migreny, usuń go ze swojej diety i sprawdź, co się stanie. Mogą to być np. dojrzałe sery, czekolada, kofeina i alkohol.